راهنما :
با خیال راحت خرید کنید .پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست .در صورت هرگونه مشکل در خرید آنلاین و دریافت فایل با شماره 09159886819 - صارمی اسمس بدهید .

۰

انشا در مورد آب

 تحقیق رایگان

انشا در مورد آب

انشا آزاد در مورد آب

انشاء شماره یک

انشا در مورد اگر اب نبود چه میشد

مقدمه:همه می دانیم و همه گفته اند که آب مایه ی حیات و زندگی است. زندگی بدون آب جریان نمی گیرد و انتهایش خیلی زود می رسد

تنه انشا: زندگی دقیقا مانند جریان آب است. از یک جایی سرچشمه می گیرد و روان می شود. در این میان با سنگی برخورد می کند اما هم چنان گذر می کند. گاهی کسی از آن چند جرعه می نوشد و گاهی پشت یک سد بزرگ حبس می شود. زندگی بدون آب حتی تصورش هم غیرممکن است. مگر می شود انسانی که بیش از۹۰ درصد بدنش را آب فراگرفته است بدون آب زندگی کند. از همان قدیم گفته اند که هر کجا آب وجود داشته باشد زندگی نیز جریان دارد. همه می دانیم و همه جا گفته اند از فواید و  واجب بودن آب .اما باز می گویم تا تبدیل شود به عضو جدا نشدنی از عقل و فکر تا همگی از آن درست استفاده کنند و با صرفه جویی و اسراف نکردن آینده ی خود و فرزندانشان را تامین کنند. یک لحظه چشمانت را ببند و تصور کن نه درختی باقی مانده نه گلی شکفته و زمین تنها ترک هایی دارد به بزرگی کف دست. نه از صدای پرندگان آواز خوان خبری است و نه از صدای خنده ی کودکان، تنها چیزی که به چشم می خورد بیابانی است که نه در آن زیبایی مانده و نه شور و شوق زندگی و هر لجظه انسان هایی بر کف زمین می افتند در حالی که از ترک های لب هایشان خون جاری شده و با این دنیای بی آب و علف وداع می گویند. آنقدر آب در زندگی انسان حائز اهمیت است که حتی با تصور نبود آن هم خوف سراسر وجود ما را فرامی گیرد اما این بار بیاییم تصور کنیم که رودخانه های پرخروش و پرآب جریان دارند از زیر درختان میوه و دریا یا موج های بلند و محکم به صخره و ساحل کوبیده می شوند و پرندگان با شادی آواز می خوانند و از لابه لای درختان پرواز می کنند و کودکان بازی می کنند و با صدای بلند می خندد و..تصور چنین رویایی نیز حتی لبخند را به لب  مهمان می کند پس بیاییم قبل از آن که فرصت های زندگی از دست بروند قدر آب را بدانیم و از این طلای روان به خوبی مراقبت کنیم و دنیای خود و فرزندانمان و فرزندان آن ها را تامین کنیم

نتیجه گیری:فرصت های زندگی را اگر سخت نگیریم خیلی زود، دیر می شود. خیلی زود پشیمانی سراغمان را می گیرد و کاری جز حسرت به دنبال ندارد. بیاییم قبل از آن که فرصت زندگیمان دیر شود با صرفه جویی کردن و درست استفاده کردن از آب آن را حفظ کنیم زیرا که آب هست اما خیلی کم است.

 

انشاء شماره دو

آب ، نعمت  بی نظیر خداوند ، جلوه ی زیبایی و طراوت و مظهر پاکی و زلالی و دلیل اصلی ادامه ی  هستی است. در نبود آب ، از خروش رودخانه ها ، آواز دلنشین پرندگان ، ترنم شکوفه های درختان ، تبسم و لبخند گل های زیبا و رنگارنگ دنیای طبیعت خبری نخواهد بود. اگر آب نباشد ، حس تماشا  و لذت مفهومی ندارد. آری ، آب جوهر خلقت ، ریشه ی تمام زیبایی ها و اساس زندگی در جهان هستی است.

صرفه جویی در مصرف آب و اسراف نکردن آن ، بهترین راه برای سپاس از خالق یکتاست. خداوند در قرآن کریم می فرماید:” اگر بخواهیم این آب گوارا و شیرین را به صورت تلخ و شور قرار دهیم : چرا شکر این نعمت را به جا نمی آورید؟” آری، اگر خداوند می خواست : به املاح آب دریا  نیز اجازه می داد که همراه ذرات آب تبخیر شوند و به آسمان بروند و. ابر های شور و تلخ تشکیل دهند و در نتیجه قطرات باران همچون آب دریا ، شور و تلخ فرو ریزد. ولی خداوند متعال نه تنها به املاح آب ، بلکه به میکروب های مضر اجازه نداد همراه بخار آب به آسمان روند و دانه های باران را آلوده سازند.

امام صادق (ع) در سلسله درس ها توحیدی خود برای یکی از شاگردان به نام مفضل با اشاره  به نقش نعمت آب در زندگی بشر می فرمایند :”ای مفضل بدان که نان و آب، اصل معاش و زندگی انسان به شمار می روند. به حکمت ها و تدابیر نهفته در آن ها بنگر. نیاز آدمی به آب ، شدید تر از نیازش به نان است ، به آب نیازمند است و برای برطرف کردن این نیاز های فراوان ، آب به راحتی در دسترس قرار گرفته  تا انسان برای به دست آوردن آن، در دشواری و رنج فراوان نیفتد. پس بیایید این نعمت الهی را قدر بدانیم و با همیاری یکدیگر در استفاده بهینه از این ماده پرارزش کوشش کرده و از مصرف بی رویه ان بپرهیزیم.

 

انشا شماره سه

سفارش اسلام : گل های من! ببینم، هیچ می دانید اسلام چقدر به پاکیزگی اهمیت می دهد؟ بله، خیلی زیاد. پیامبر ما حضرت محمد صلی الله علیه و آله همیشه به یارانش سفارش می کرد که پاکیزگی را رعایت کنند. آب همیشه باعث پاکیزگی می شودو اگر آب نباشد پاکیزگی بی معناست. گل های خوبم! باید بدانید که اگر ما از آب خوب استفاده نکنیم و آن را بیهوده هدر بدهیم، آنوقت شایدنتوانیم همیشه از آب استفاده کنیم و پاکیزه بمانیم. چون ممکن است آب قطع شود؛ پس خوب حواس تان را جمع کنید؛ چون با صرفه جویی در آب و پاکیزه ماندن، به یکی از دستورهای اسلام عمل کردیم.

اگر آب نبود…

بچه ها! بچه ها! چه کسی می داند اگر آب نبود چه اتفاقی می افتاد؟ یکی یکی جواب بدهید بچه ها! آره. درختا می مردند، آدم ها کثیف می ماندند، نمی توانستیم مسواک بزنیم، و نمی توانستیم شنا کنیم. آفرین به شما بچه های زرنگ! از همه مهم تر اینکه آدم ها از تشنگی می مردند. همه شما درست گفتید! پس می بینید که آب چقدر مهم است و اگه نباشه ما نمی توانیم زندگی کنیم. هیچ می دانید اگر ما در مصرف آب صرفه جویی نکنیم و آب را هدر بدهیم، ممکن است دیگر آبی برای مصرف کردن نداشته باشیم؛ چون هر چیزی روزی تمام می شود؛ آب هم همینطور.

پس بچه ها بیایید توی این هفته، یعنی «هفته صرفه جویی در آب» یاد بگیریم از آب درست استفاده کنیم.

شکر خداوند

خدایا شکرت! به خاطر این همه نعمت از تو سپاسگزاریم!

سعید این را گفت و لیوان آب را نوشید. آب یکی از نعمت های بزرگ است که خدای مهربان برای ما آفریده است. خوب بچه ها! شما فکر می کنید ما چطوری می توانیم از خدای مهربان به خاطر این نعمت تشکر کنیم؟ درست است؛ اگر ما از آب درست استفاده کنیم، این بهترین تشکر از خداست. خدا از کسانی که از نعمت هایش درست استفاده کنند خیلی خوشش می آید. می دانم که همه شما دوست دارید خدای بزرگ از شما راضی باشه؛ پس بیایید از همه نعمت های خدا مثل آب درست استفاده کنیم و باصدای بلند بگوییم خدایا شکرت! به خاطر همه نعمت هایی که به ما داده ای؛ مثل آب.

قدر آب را بدانیم

بچه های گلم! آیا می دانید در زمان قدیم آوردن آب چقدر مشکل بوده است؟ مثلاً برای آوردن آب باید یک مسیر طولانی را تا چشمه می رفتند تا آب بیاورند. بعضی وقت ها هم چشمه های آب خشک می شد و همه بی آب می ماندند. ولی حالا شما بچه های خوب به راحتی می توانید از آب استفاده کنید. حالا دیگر به همه خانه ها لوله کشی آب شده است ودسترسی به آن راحت است؛ پس، بچه ها ما باید قدر آب را بدانیم. مثلاً آب را هدر ندهیم. و اگر کسی مثلاً شیرآب را باز گذاشت، باید ما شیر آب را محکم ببندیم.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی